לוח עסקים ברטרים יזמות השקעות דרושים ופורום לוח עסקים ברטרים יזמות השקעות דרושים ופורום
הטבות לתושבי הדרום | עסקים למכירה | ציוד למכירה | מחפש שותף | מחפש להשקיע | מחפש משקיע | סטוקים | לוח דרושים | אינדקס עסקים

אחזקת מדפים במחסנים

- 28-04-2011

אחזקת מדפים במחסנים

 מדפים

ידוע כי שמירה על שגרה של אחזקה מסייעת להאריך את חיי הפריט העובר אחזקה ובמקרים רבים גם מונעת תקלות נפוצות. על כן, גם המחסנים עצמם צריכים לקבל שגרת אחזקה יזומה, בעיקר החלק במחסן ש"עובד" הכי קשה – מדפים. גם אם נראה מובן מאליו כי מדפי המחסן יאריכו חיים לנצח, יש לזכור כי ללא שמירה על תחזוקה נאותה לא רק שהם עשויים להינזק אלא גם לגרום לנזק לפריטים המאוחסנים עליהם ובהם ולהוות סכנה בטיחותית של ממש. כיצד שומרים על אחזקת מדפים?

 

בחירה נכונה היא הצעד הראשון

פיתוחים טכנולוגיים חדישים בתחום תכנון המחסן מציעים כיום סוגים שונים של פתרונות איחסון המותאמים בהתאמה מלאה לצרכו של המחסן ו/או הארגון. לכן, חיוני לוודא כי מדפים שבוחרים מראש מתאימים לצרכיו של המחסן ולצרכי הפריטים שיש לאחסן ששם, וכי פתרון האיחסון שנבחר אכן מבטיח שימוש וניצול מקסימאלי בשטח המוקצה למחסן וגם מספק סביבת עבודה נוחה ובטיחותית לעובדים. אחת לכמה שנים, מומלץ לבצע הערכה מחודשת למבנה מדפים במחסן, לחוזק שלהם ולמענה שהם נותנים למערכת, ובהתאם לצורך גם להחליף. חברות מקצועיות מספקות כיום פתרונות הנדסיים מושלמים וגם ייעוץ, בכדי להתאים את הפיתרון בצורה הטובה ביותר.

 

נקודות שיש לשים לב אליהם בשגרת התחזוקה

תחזוקה יש לבצע לפחות פעמיים בשנה, ולכלול בה את המדפים, ארונות, כלי העבודה והמיכשור הכבד כגון מלגזות, משטחי הרמה ועוד. תקינות ציוד ייעודי יש לבצע על ידי כוח אדם מוסמך ומיומן בלבד בכדי להבטיח תקינות ואיתור תקלות. בכדי לשמור על המדפים במחסן, להאריך את חייהם ולמנוע נזקים בגוף וברכוש מומלץ מאוד לנקות היטב ולמנוע הצטברויות של אבק ולחות שעשויים להחיש הופעת קורוזיה ולגרום נזק גם לפריטים המאוחסנים, לבדוק את החיבורים והמוטות ולחזק ברגים משוחררים, להחליף חלקים חלודים או פגומים ולוודא כי המדפים עומדים בעומס המוקצה להם. שימון צירים במידת הצורך חשוב לבצע גם באותה ההזדמנות, ובאם יש צורך לבצע שינוי כלשהו במבנה המידוף או במיכלי איחסון זה הזמן הטוב ביותר.

 

מתי צריך לשקול החלפת מדפים או פתרונות איחסון?

כאשר ישנו שינוי משמעותי בהרכבו של המחסן, בסוג הסחורה המאוחסנת או בתנאים להם זקוק הציוד המאוחסן – מומלץ לשקול ביצוע החלפה מלאה של פתרון האחסון כולו. לעצים כמובן לא יהיה צורך בכך, אך לעתים בחינה מדוקדקת מגלה שכעת נדרשים המדפים לנשיאת עומסים גדולים יותר שאולי אין הם מוכנים להם ועל כן בכל היבט – בטיחותי או תקני, יש צורך בהחלפה או חיזוק. לעתים השינוי לא גדול; אך יש לזכור כי בכדי שהמחסן ימלא את ייעודו הוא והמדפים שבו חייבים להתאים בצורה מלאה למה שמאוחסן.

 

לסיכום אחזקת מדפים

שמירה על שגרה של אחזקה שוטפת יזומה של מדפים ושל המחסן כולו היא בגדר הכרח, אך מומלץ לא לפסול על הסף בחינה מחודשת לכל מערך האיחסון של הארגון. ייעול השיטה משמעו חיסכון וייעול גם בעתיד.